přeskočit k navigaci

Crack: Krátká historie

Ačkoli má užívání listů koky jako opojného prostředku třítisíciletou historii, crack, krystalická forma kokainu, byl vyvinut během kokainového boomu v sedmdesátých letech a jeho užívání se rozšířilo v letech osmdesátých.

Podle údajů Americké protidrogové agentury (DEA) bylo koncem sedmdesátých let do USA dovážen nadbytek práškového kokainu. Následkem toho cena drogy klesla až o 80 %. Drogoví dealeři, tváří v tvář klesajícím cenám svého ilegálního zboží, začali kokain upravovat na variantu crack, která se dala kouřit.

Tato forma kokainu, rozbitá na malé kousky, se dala prodávat po menších množstvích více lidem, což zvyšovalo zisky. Crack byl laciný, snadno se vyráběl a užíval a pro dealery byl také zdrojem velkých výdělků. Již kolem roku 1980 byl crack zaznamenán v Los Angeles, San Diegu, Houstonu a v oblasti Karibského moře.

Crack byl snem dealerů: Navozoval okamžitý rauš a ve velmi krátké době závislost.

Největší vlna užívání této drogy přišla během takzvané „crackové epidemie“ mezi roky 1984 a 1990, kdy se droga rozšířila po amerických městech. Cracková epidemie dramaticky zvýšila počet Američanů závislých na crack. V roce 1985 se počet lidí, kteří přiznali, že crack běžně užívají, zvýšil z 4,2 na 5,8 milionu.

Koncem roku 1986 byl crack k dostání v 28 státech a Washingtonu, DC.

V roce 1987 byl již k dostání ve všech státech USA kromě čtyř. Od té doby se droga stále šířila Severní i Jižní Amerikou, do Evropy i zbytku světa.

V roce 2002 zažila Velká Británie svou vlastní „crackovou epidemii“, když se toho roku počet závislých na cracku, kteří vyhledali lékařskou pomoc, zvýšil téměř o 50 %. Velká Británie uvedla 74 % nárůst množství zabaveného cracku v drogových raziích mezi lety 2000 a 2006.

Většina evropských závislých na cracku se nachází ve třech městech – Hamburku, Londýně a Paříži. Crack je ale závažným problémem ve třech francouzských zámořských územích – Guadelupe, Francouzské Guayaně a Martiniku – a v některých komunitách v Nizozemsku.

« Děti: Nejnevinnější z obětí cracku

Co vám řeknou dealeři? »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Crack, kokain, volná báze, účinky cracku, historie cracku, stimulancia, stimulanty, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.