přeskočit k navigaci

Zneužívání léků na předpis

Z neužívání léků na předpis se stává závažnějším problémem než většina pouličních drog. Léky proti bolesti, sedativa, antidepresiva, léky na spaní a stimulanty se zdají být „bezpečné“, protože je předepisují lékaři, ale mohou být právě tak návykové a nebezpečné jako heroin či kokain, který si koupíte na ulici. Lék proti bolesti OxyContin je například stejně silný jako heroin a ovlivňuje lidské tělo stejným způsobem.

Dlouhodobé užívání léků proti bolesti, tlumivých léků („tlumičů“), stimulantů („povzbuzováků“) či antidepresiv může, vést k závislosti – a bolestivým abstinenčním příznakům u těch, kdo se pokoušejí s drogou skoncovat.

Zde uvádíme jen několik účinků, které tyto léky mohou mít.

Léky proti bolesti: OxyContin, Fentanyl, Morfium, Percodan, Demerol, to je jen několik jmen z dlouhého seznamu léků proti bolesti. Účinky mohou být mimo jiné, zpomalené dýchání, nevolnost a bezvědomí. Zneužívání může vést k závislosti.

Tlumivé léky: Tyto drogy zpomalují činnost mozku a nervové soustavy, například Xanax, Diazepam, Rohypnol, Halcinon, Valium a mnoho dalších. Mezi účinky patří srdeční potíže, přibírání na váze, tělesné i duševní vyčerpání a neschopnost správně vyslovovat. Dlouhodobé užívání může vést k závislosti.

Stimulanty: Tyto drogy urychlují dýchání a tep srdce, podobně jako „speed“ či kokain. Například Ritalin, Adderall, Concerta a drogy známé jako „benzedriny“ (amfetaminy). Účinky mohou být například zvýšený krevní tlak a zrychlený tep, agresivita a paranoia.

Antidepresiva: Prozac, Paxil, Zoloft a Celexa patří mezi běžně užívaná antidepresiva. Mezi účinky patří nepravidelný tep srdce, paranoidní chování, násilné či sebevražedné bludy a halucinace. Dlouhodobé užívání může vést k závislosti.

Léky proti bolesti, tlumivé léky a antidepresiva mají v USA na svědomí více smrtí z předávkování než kokain, heroin, pervitin a amfetaminy dohromady.

Další informace najdete v brožuře Pravda o zneužívání léků na předpis a také v brožuře Pravda o utišujících lécích

« LSD

Co vám řeknou dealeři »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Drogy, marihuana, alkohol, extáze, kokain, crack, pervitin, metamfetaminy, těkavé látky, heroin, LSD, tlumící léky, jak drogy působí, drogy a život, prevence drog, drogová závislost, druhy drog, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.