přeskočit k navigaci

Co je extáze?

Extáze byla původně vyvinuta německým farmaceutickým koncernem Merck v roce 1912. Ve své původní podobě byla známa jako MDMA a použita americkou armádou v roce 1953 při psychologických bojových testech. V 60. letech se opět objevila jako lék používaný při psychoterapii k „odstranění zábran“. Teprve v 70. letech se MDMA objevil jako droga užívaná na večírcích.

„Naštěstí jsem živá, ale musím se potýkat se dny, měsíci a léty posttraumatických následků. Musím čelit újmě, kterou extáze způsobila celému mému životu. Zažila jsem vše, co vás může napadnout. Deprese, úzkost, stres, (opakované) noční můry a těžké bolesti hlavy byly jen několika nepříjemnostmi, s nimiž jsem bojovala poté, co jsem užila extázi. Téměř jsem zemřela. Stačila jediná noc, pár pilulí (extáze) a alkohol. Tato droga je velmi osudová a já jsem vděčná za to, že jsem živá. Nedokážu popsat, jak těžké je potýkat se pořád s děsivými sny. Probouzím se celá zpocená a děkuji Bohu za to, že to byl jen další zlý sen. Modlím se, aby jednou ty děsivé sny zmizely. Žádná droga za to nestojí.“
– Megan

Na začátku 80. let byl MDMA propagován jako „nejžhavější kandidát při neustálém hledání štěstí skrze chemii“ a byla to oblíbená droga na mnoha víkendových párty. Ještě v roce 1984 byl MDMA legálně prodáván pod jménem „extáze“, ale v roce 1985 byl z bezpečnostních důvodů zakázán.

Koncem 80. let se extáze stala oblíbeným „marketingovým“ termínem pro prodejce drog, kteří prodávali drogy typu extáze, které však ve skutečnosti ani MDMA nemusely obsahovat. Zatímco MDMA jako takový může vyvolat nežádoucí účinky, to co dnes nazýváme extází, může obsahovat široký koktejl látek od LSD, přes kokain, heroin, amfetaminy a metamfetaminy až k jedu na krysy, kofeinu, a odčervovací přípravky pro psy. A i přes roztomilé logo, kterým dealeři tabletu označují, je právě tohle ten důvod navíc, proč je extáze nebezpečná. Uživatel nikdy ve skutečnosti neví, co si to vlastně bere. A nebezpečí se zvyšuje, pokud si uživatel zvýší dávku, aby dosáhl stejného opojení jako předtím a neví, že nyní může užít zcela jinou kombinaci drog.

Extáze se nejčastěji vyskytuje ve formě tablet, ale může se užívat také injekčně nebo jinými způsoby. Tekutá extáze je ve skutečnosti GHB, což je látka, kterou můžete najít také v čistících prostředcích na odtok či podlahu a v odmašťovačích.

Slangové názvy

Extoška, Éčko, Bobule, Vožeh, Boule, E, Kulatý, Tableta, Pilule, Kolčo, Kolečko, Koule, Pilulka lásky, Eden, Eva, Adam, Smajlík, Sněhová koule, XE, XTC

Sen nebo noční můra?

« Skutečně chcete na párty?

Domnělá pilulka lásky »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Extáze, ecstasy, éčko, koule, pilule, koláč, XTC, MDMA, účinky extáze, stimulanty, stimulancia, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.