přeskočit k navigaci

Mohu si na extázi vytvořit návyk?

Je extáze návyková? Mnozí tomu věří. Ale i když si uživatel nevytvoří návyk, existují čtyři velmi reálná nebezpečí:

NEBEZPEČÍ č. 1: Do roku 1995 tvořilo čisté MDMA méně než 10 procent ze všech pilulek extáze. Dnešní uživatelé extáze většinou užívají velice různorodý mix drog a často toxických látek.

NEBEZPEČÍ č. 2: Člověk musí neustále zvyšovat množství přijímané drogy, aby dosáhl stejných účinků. Uživatelé tvrdí, že účinek extáze se po první dávce výrazně snižuje. A když člověk užívá větší množství drogy, zvyšuje se též míra negativních účinků.
Protože žádoucí účinek drogy mizí, osoba častokrát zkouší další drogy, které jsou ještě nebezpečnější.

NEBEZPEČÍ č. 3: Uživatelé někdy pociťují potřebu užívat další drogy jako je heroin nebo kokain, aby se mohli vyrovnat s duševní a fyzickou bolestí, která je následkem „dojezdů“ intoxikace extází; 92 procent těch, kdo užívají extázi, zneužívá též jiné, „tvrdší“ drogy.

NEBEZPEČÍ č. 4: Falešné přesvědčení, že se člověk cítí dobře jen s extází, vede k touze užívat ji i mimo taneční a techno párty. Podobně jako jiné drogy, i extázi lidé užívají opakovaně, a to i přes nepříjemné účinky.

« Následky užívání extáze

Vědecké informace »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Extáze, ecstasy, éčko, koule, pilule, koláč, XTC, MDMA, účinky extáze, stimulanty, stimulancia, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.