přeskočit k navigaci

Následky užívání extáze

Extáze tlumí přirozené varovné signály vysílané tělem do mozku. Výsledkem je, že jedinec po užití drogy podstupuje riziko, že překoná své fyzické meze a výdrž. Člověk si pod vlivem extáze například neuvědomuje, že u něj dochází k přehřátí organizmu a může ztratit vědomí nebo dokonce umřít v důsledku přehřátí.

„Mnoho lidí hovoří o extázi jako o zábavné, neškodné droze. Jediné, co mě v takové chvíli napadne, je: ’Kdyby tak věděli...’

Během pěti měsíců jsem se změnila z odpovědné osoby snažící se prosadit své sny na člověka, který se nestaral vůbec o nic – a čím výš jsem se pod vlivem extáze dostávala, tím hlouběji jsem se propadávala do temnoty a osamocení. Ve spánku jsem měla noční můry a třes. Byla jsem bledá, měla jsem příšerné migrény a začala jsem mít paranoidní pocity - já ale vše ignorovala v domnění, že je to normální. Až do noci, kdy jsem byla přesvědčena o tom, že umírám.

Extáze mi vzala sílu, motivaci, sny, přátele, byt, peníze a ze všeho nejvíc – můj zdravý rozum. Každý den si dělám starosti o svou budoucnost a své zdraví. Mám před sebou mnoho překážek, ale jsem odhodlaná je překonat, protože jsem jednou z těch šťastných.“
– Lynn

Studie provedená Centrem pro sociální práce na Texaské univerzitě ukázala, že mezi nejčastěji hlášené dlouhodobé účinky extáze patří deprese a zhoršená schopnost koncentrace. Vědci také zjistili spojení mezi opakovaným použitím extáze a poruchami spánku či následných změn nálady, úzkostmi, chvěním či škubáním a problémy s pamětí.

Krátkodobé účinky

Dlouhodobé účinky

« Domnělá pilulka lásky

Mohu si na extázi vytvořit návyk? »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Extáze, ecstasy, éčko, koule, pilule, koláč, XTC, MDMA, účinky extáze, stimulanty, stimulancia, prevence, drogy a jejich následky, ESPAD

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.