přeskočit k navigaci

Různé druhy těkavých látek

Těkavé látky se dělí do čtyř různých skupin:

Kapaliny – které se vypařují při pokojové teplotě. Ty jsou obsaženy v řadě běžně dostupných domácích a průmyslových produktů, jako jsou například ředidla, odmašťovadla, benzín, lepidla, či fixy.

„Dokonce jsem s těmito 'benzínovými kámoši' (halucinacemi), jak jsem jim říkala, mluvila. Jednou jsem si myslela, že můj kamarád umřel, protože ke mně přišel jako halucinace. Čichala jsem nejen kvůli těm zrakovým halucinacím, ale i kvůli těmto fiktivním 'kamarádům', kteří za mnou chodili, když jsem měla načicháno. Už s touhle závislostí bojuji asi 7 měsíců.“
– Erin

Spreje – jako například barvy ve spreji, deodoranty, spreje na vlasy a spreje na ochranu tkanin.

Plyny – včetně lékařských anestetik (éter, chloroform, oxid dusný známý jako „rajský plyn“), butanových zapalovačů, propanových lahví, šlehaček ve spreji.

Nitrity – je chemická látka obsažená v přísadách, která prodlužuje trvanlivost jídla, v čistících prostředcích na kožené zboží, ozdobách interiérů a tak dále. Jsou řazeny do zvláštní kategorie inhalantů, které účinkují přímo na centrální nervový systém, mozek a míchu. Užívají se zejména jako povzbuzovače sexuální výkonnosti a jsou známy jako „poppers“.

« Mezinárodní statistiky

Jsou těkavé látky nebezpečné? »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Těkavé látky, inhalanty, inhalační drogy, prchavé látky, čichání, organická rozpouštědla, toulen, éter, rajský plyn, poppers, účinky těkavých látek, historie těkavých látek, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.