přeskočit k navigaci

Mezinárodní statistiky

Kokain je druhou nejvíce pašovanou ilegální drogou ve světě. Nejnovější statistiky ukazují, že množství zabaveného kokainu se celosvětově zvyšuje a nyní dosáhlo 756 tun. Nejvíce z tohoto množství bylo zabaveno v Jižní Americe, druhá v žebříčku skončila Severní Amerika.

Průzkumy ukazují, že přibližně každý druhý stálý návštěvník evropských tanečních klubů, byl pod vlivem kokainu.


„Můj přítel bral čtyři roky drogy, z toho tři roky strávil na tvrdých drogách, jako jsou kokain, LSD, morfium a řada antidepresiv a léků proti bolesti. V podstatě na všem, co se mu tou dobou dostalo do rukou. Po celou dobu si stěžoval na příšerné tělesné bolesti a jeho stav se neustále zhoršoval až nakonec navštívil lékaře.
Lékař mu sdělil, že kvůli míře poškození jeho těla pro něj nelze nic udělat, a že už nebude dlouho žít. Za pár dní byl mrtev.“
– Dwayne

Podle údajů Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost je kokain druhou nejčastěji užívanou ilegální drogou v Evropě. Odhadem 7,5 milionu mladých lidí (ve věku od 15 do 34 let) užilo kokain alespoň jednou v životě, 3,5 milionu během posledního roku a 1,5 milionu během posledního měsíce.

Národní průzkum užívání drog a zdraví zaznamenal v USA 35,3 milionu Američanů ve věku od 12 let, kteří uvedli, že někdy v životě zkusili kokain. Mezi mladými dospělými ve věku 18 až 25 let bylo 6,9 % těch, kteří užili kokain během posledního roku. Údaje Národního institutu zneužívání drog z roku 2006 uvádějí, že 8,5 % maturantů zkusilo ve svém životě kokain.

Ve Spojených státech je kokain v hlášeních pohotovostních oddělení nemocnic pro organizaci Drug Abuse Warning Network, stále jednou z nejčastěji zmiňovaných nelegálních drog. V roce 2005 muselo být ve spojitosti s kokainem ambulantně ošetřeno 448 481 lidí.

« Slangové názvy

Proč je kokain
tak vysoce návykový?
»

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Kokain, koks, cukr, pudr, lajna, koka, Freud, účinky kokainu, historie kokainu, stimulancia, stimulanty, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.