přeskočit k navigaci

Proč je kokain
tak vysoce návykový?

Spolu s pervitinem* vytváří kokain největší psychickou závislost ze všech známých drog. Stimuluje centra slasti v mozku a způsobuje stavy extrémní euforie. Rychle se vytváří tolerance (odolnost) vůči kokainu. Závislý záhy nepociťuje takovou slast jako dříve po užití stejného množství kokainu.

„Už jsem neměla budoucnost. Neviděla jsem způsob, jak uniknout před svou závislostí na kokainu. Byla jsem ztracena. Měla jsem pocit, že exploduji, ale nedokázala jsem zastavit sama sebe a přestat brát kokain. Mívala jsem halucinace, že mi pod kůží lezou zvířata. Cítila jsem je pokaždé, když jsem si píchla a hrotem jehly jsem se pak škrábala, dokud jsem nezačala krvácet. Jednou jsem kvůli tomu krvácela tak těžce, že mě museli odvézt do nemocnice.“
– Susan

Smrtící kombinace drog

Kokain je někdy užíván s jinými drogami včetně tlumivých léků, amfetaminů,** marihuany a heroinu. Takové kombinace výrazně zvyšují riziko užívání kokainu. Kromě možnosti, že si uživatel vytvoří závislost na dvou drogách, může si též „namíchat“ osudnou směs narkotik.

* pervitin: vysoce návyková látka, stimulující centrální nervovou soustavu (mozek a míchu)

** amfetamin: látka stimulující centrální nervovou soustavu, často nazývaná „speed“

« Mezinárodní statistiky

Účinky kokainu »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Kokain, koks, cukr, pudr, lajna, koka, Freud, účinky kokainu, historie kokainu, stimulancia, stimulanty, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.