přeskočit k navigaci

Účinky kokainu

Jaké jsou krátkodobé účinky kokainu?

Kokain způsobuje krátkodobé intenzivní opojení, které je okamžitě následováno pravým opakem – intenzivní depresí, podrážděností a touhou po další dávce drogy. Lidé, kteří ho užívají dost často, nejsou schopni řádně jíst nebo spát. Mohou zažívat výrazně zvýšený tlukot srdce, svalové a jiné křeče. Droga může v člověku vytvořit pocit paranoie*, hněvu, nepřátelství a úzkosti – a to dokonce i tehdy, když není pod jejím vlivem. Bez ohledu na množství nebo četnost dávek, zvyšuje kokain riziko, že uživatel zažije infarkt, mrtvici nebo selhání dýchacího systému, které mohou skončit až náhlou smrtí.

„Vyhněte se kokainu. Kvůli této droze jsem byla dva roky ve vězení. A když jsem se dostala ven, byl život tak těžký, že jsem ho začala brát znovu. Znám dalších deset dívek, které se staly prostitutkami kvůli koksu. Užívání kokainu je mnohem nebezpečnější a více degradující, než jsme ochotni uvěřit. Tehdy si člověk prostě neuvědomí, jak ho to ničí.“
– Dwayne

Jaké jsou dlouhodobé účinky kokainu?

Anglický výraz pro narkomana – dope fiend – byl před mnoha lety původně vytvořen pro označení negativních vedlejších účinků pravidelného užívání kokainu. Se zvyšující se tolerancí (odolností) vůči droze je nutné užívat stále větší a větší množství pro dosažení stejného opojení. Dlouhodobé každodenní užívání může vést k nespavosti a ztrátě chuti k jídlu. U uživatele se mohou rozvinout psychotické poruchy a může zažívat halucinace.

Protože kokain ovlivňuje způsob, jakým mozek zpracovává chemické látky, člověk potřebuje větší a větší dávky, jen aby se cítil „normálně“. Lidé, kteří se stali závislými na kokainu (stejně jako je tomu u dalších drog), ztrácejí zájem o jiné oblasti života.

„Dojezd“ po omámení způsobeném touto drogou, bývá provázen tak těžkými depresemi, že dotyčný je ochoten udělat cokoliv, jen aby drogu získal – včetně vraždy.

Nepodaří-li se mu kokain získat, deprese se může zintenzivnit natolik, že závislého dožene k sebevraždě.

Kokain způsobuje poškození srdce, ledvin, mozku a plic.

Kokain způsobuje poškození srdce, ledvin, mozku a plic.

Poškození způsobená kokainem


Krátkodobé účinky

Dlouhodobé účinky

* paranoia: podezíravost, nedůvěra či strach z ostatních lidí

« Proč je kokain
tak vysoce návykový?

Děti: nejnevinnější oběti kokainu »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Kokain, koks, cukr, pudr, lajna, koka, Freud, účinky kokainu, historie kokainu, stimulancia, stimulanty, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.