přeskočit k navigaci

Účinky opioidů

Krátkodobé účinky:

Dlouhodobé účinky

Dlouhodobé užívání či zneužívání opioidů může mít za následek tělesnou závislost. Tělo se přítomnosti drogy přizpůsobí, a pokud je užívání zastaveno či omezeno, dostavují se abstinenční příznaky. Ty zahrnují nepokoj, bolest svalů a kostí, nespavost, průjmy, zvracení a zimnici, často s husí kůží. Uživatel si rovněž může k droze vypěstovat toleranci, takže dlouhodobí uživatelé si musí zvyšovat dávku, aby dosáhli téhož opojení.

Pro další informace o zneužívání stimulantů proti bolesti viz brožura Pravda o utišujících lécích

„Jeden můj ‘kamarád’ mě navedl na OxyContin. Začala jsem 40 miligramovými tabletami, ale po pár měsících jsem přešla na 60 miligramové. To už jsem byla opravdu závislá a začala jsem je rozkousávat, abych se do rauše dostala rychleji a nebylo mi zle. Jednu jsem si musela dát hned po ránu, když jsem vstala, jinak bych zvracela. Další před obědem. A pár dalších odpoledne a večer. Věděla jsem, že jsem závislá, protože jsem bez nich nedokázala normálně fungovat. Bez nich mi bylo mizerně. Nejen tělesně, ale nedokázala jsem bez prášků ani vyjít s lidmi nebo zvládat každodenní život. Pak jsem přešla na 80 miligramové a můj svět se začal rozpadat. Začala jsem okrádat každého, koho jsem znala, abych si mohla koupit další dávku…“
– Charleen

« Opioidy

Stimulanty »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Zneužívání léků na předpis, léky, závislost na lécích, léková závislost, tlumivé léky, tlumící léky, opioidy, opiáty, stimulanty, stimulancia, antidepresiva, psychofarmaka, hypnotika, analgetika, sedativa, antipsychotika, barbituráty, benzodiazepiny, trankvilizéry, Rohypnol, Ritalin, Subutex, Metadon, Kodein, Hydrocodon, Concerta, Ketamin, Diazepam, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.