přeskočit k navigaci

Jaká jsou rizika spojená s užíváním

Účinky LSD jsou nepředvídatelné. Závisí na přijatém množství, náladě a osobnosti uživatele a na prostředí, v kterém byla droga užita. Jsou jako hod kostkou – mohou být intenzivním, deformovaným úletem nebo těžkým, paranoidním* stavem.

„Když jsem si dala kyselinu, představovala jsem si, že jsme čelně narazili do kamionu a všichni umřeli. Slyšela jsem skřípění kovu, pak jen temné, zlé ticho. To už jsem byla naprosto vyděšená, opravdu jsem si myslela, že jsme umřeli... Pak jsem se celý rok vyhýbala hřbitovům, protože jsem měla strach, že na některém objevím svůj vlastní hrob.“
– Jenny

Za normálních okolností jsou první účinky LSD pociťované 30 až 90 minut po užití drogy. Často dochází k rozšíření zornic. Tělesná teplota se může zvýšit nebo snížit, stejně tak krevní tlak nebo srdeční frekvence. Častým příznakem je i pocení nebo naopak zimnice.

Uživatelé LSD často pociťují nechuť k jídlu, potýkají se s nespavostí, suchem v ústech a třesem. Mezi velmi časté účinky patří změny ve zrakovém vnímání – pozornost uživatele může trvale zaujmout intenzita některých barev.

Zažívány jsou i extrémní změny nálady, sahající od stavů „vesmírné“ blaženosti po intenzivní hrůzu. Nejhorším příznakem je, že uživatel LSD není schopen rozpoznat, které pocity jsou vytvářeny působením drogy a které jsou součástí reality.

papírky Pod vlivem LSD, které je často užívané ve formě čtverečku papíru (viz výše), se intenzivní změněný stav vědomí změní na pocit odcizení a beznaděje. Takzvané „špatné tripy“ nelze zastavit a mohou trvat i více než 12 hodin.

Někteří uživatelé LSD zažívají intenzivní blaženost, kterou mylně zaměňují za „osvícení“. Nejenže se vzdalují od svých běžných životních aktivit, ale pociťují též nutkání užívat další dávky drogy, aby mohli znovu prožít stejnou zkušenost. Další se pod vlivem LSD potýkají s těžkými, děsivými myšlenkami a pocity, se strachem ze ztráty kontroly, šílenství a smrti a s beznadějí.

„Špatný trip“ často nelze zastavit a někdy může trvat i více než 12 hodin. Někteří lidé se nikdy nevyléčí z psychózy způsobené halucinogeny.

Při užití dostatečně velké dávky vytváří LSD iluze a vizuální halucinace. Změní vnímání času a vnitřního „já“ uživatele. Deformuje velikost a tvar objektů, pohybů, barev a zvuků. Velmi podivně a bizarně připadá uživateli i jeho hmatový smysl a běžné tělesné pocity. Pocity se zdánlivě mísí a v uživateli vytvářejí zrakové a zvukové vjemy. Tyto změny mohou člověka děsit a vyvolat v něm paniku.

„Když mi bylo 13 let, dala jsem si svého prvního panáka a krátce poté jsem se seznámila s marihuanou. Netrvalo dlouho a do rukou se mi dostalo LSD a já jsem se stala závislá. Jedla jsem ho jako bonbóny. Jednu noc uprostřed tahu jsem ztratila vědomí a probrala jsem se se zakrváceným obličejem a zvratky kolem úst. Jakýmsi zázrakem jsem se probrala k vědomí a utřela jsem se. Celá roztřesená jsem nasedla do auta a odjela do domu svých rodičů. Vlezla jsem k mámě do postele a brečela jsem. Když mi bylo 21 let, nastoupila jsem na svůj první odvykací program..“
– Donna

Zhorší se schopnost rozumného úsudku a vnímání běžných nebezpečí. Člověk pod vlivem LSD může vykročit z okna, aby se lépe podíval na zem pod sebou. Může se zcela nechat unést západem slunce v blažené nevědomosti, zatímco stojí uprostřed rušné křižovatky.

Mnozí uživatelé LSD zažívají flashbacky (návrat stavu jako po požití drogy s jejím účinkem) většinou bez předchozího varování a dlouho poté, co LSD užili.

Špatné tripy a flashbacky jsou jen jedním z mnoha rizik spojených s užíváním LSD. U lidí užívajících LSD se mohou projevit dlouhotrvající psychózy nebo těžké deprese.

Protože se LSD ukládá v těle, uživatelé si vytvářejí vůči droze určitou toleranci (odolnost). Jinými slovy někteří uživatelé s opakovanou zkušeností musí užívat vyšší dávky, aby dosáhli stejně silného úletu. To zvyšuje fyzické účinky a zvyšuje riziko špatného tripu, který může vyvolat psychózu.

* paranoia: podezírání, nedůvěra či strach z ostatních lidí

« Co jsou to halucinogeny?

Škodlivé účinky LSD »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

LSD, kyselina, acid, trip, mikráč, papír, bad trip, psychedelická droga, halucinogen, diethylamid kyseliny lysergové, účinky LSD, historie LSD, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.