přeskočit k navigaci

LSD: Krátká historie

LSD poprvé syntetizoval* Albert Hofmann, chemik pracující pro Sandoz Pharmaceuticals ve švýcarské Basileji, když se snažil vytvořit krevní stimulant.

Halucinogenní účinky látky zůstaly neznámy až do roku 1943, kdy Hofmann náhodou zkonzumoval trochu LSD. Později se zjistilo, že ústní dávka pouhých 25 mikrogramů (váhový ekvivalent několika zrnek soli) dokáže vytvořit živé halucinace.

Harvardský psycholog Timothy Leary, který propagoval LSD a další psychiatrické drogy měnící vědomí, byl zatčen a uvězněn kvůli zločinům souvisejícím s držením a distribucí drog.

Kvůli své podobnosti s chemickou látkou přítomnou v mozku a účinkům připomínajícím určité aspekty psychóz bylo LSD ve 40., 50. a 60. letech užíváno v experimentech řady psychiatrů. Zatímco snahy vědců nalézt léčebné využití této drogy selhalo, vzorky dodané společností Sandoz Pharmaceuticals pro účely těchto experimentů se rychle rozšířily, což vedlo k širokému užívání této substance.

LSD zpopularizovali v šedesátých letech mnozí jednotlivci jako je Timothy Leary – dle médií LSD guru, který povzbuzoval americké studenty, aby se „zapnuli, naladili a uletěli“. To vytvořilo celou alternativní kulturu založenou na zneužívání drog a pomohlo rozšířit drogy z Ameriky do Velké Británie a zbytku Evropy. Dokonce i dnes je užívání LSD ve Velké Británii výrazně vyšší než v jiných částech světa.

Zatímco alternativní kultura šedesátých let používala drogu jako únik ze společenských problémů, západní špionážní služby a armády v ní viděly potenciální chemickou zbraň. V roce 1951 iniciovaly tyto organizace řadu experimentů. Američtí vědci si všimli, že LSD je „schopné ovlivnit velké skupiny lidí včetně armád, učinit je lhostejnými vůči jejich bezprostřednímu okolí a situacím, brání jim vytvářet plány či úsudky a dokonce zcela znemožňuje chápání, vytváří nekontrolovatelný zmatek a hrůzu.“

„Následující dny po užití LSD jsem trpěla úzkostí a těžkou depresí. Po mém prvním úletu na LSD jsem to jedla často – někdy i čtyřikrát, pětkrát týdně po dlouhou dobu. Po každém tripu (dávce LSD) jsem se více a více vzdalovala realitě. Nakonec jsem se přestala cítit normálně ve vlastní kůži.“
– Andrea

Experimenty týkající se možného využití LSD ke změně osobností pro cíle špionáže a k ovládání populací pokračovaly až do roku 1967, kdy byla droga ve Spojených státech oficiálně zakázána.

Užívání LSD se v osmdesátých letech snížilo, ale opět nabralo na síle v letech devadesátých. Po několik let od roku 1998 se LSD stalo běžně rozšířenou drogou užívanou v tanečních klubech a na celonočních párty teenagery. Od roku 2000 se užívání LSD významně snižuje.

* syntetizovat: vytvořit novou chemickou látku sloučením několika prvků

« Účinnost LSD

Co vám řeknou dealeři »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

LSD, kyselina, acid, trip, mikráč, papír, bad trip, psychedelická droga, halucinogen, diethylamid kyseliny lysergové, účinky LSD, historie LSD, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.