přeskočit k navigaci

Co je pervitin?

Pervitin (metamfetamin) je ilegální droga zařazená do stejné třídy jako kokain a další účinné drogy distribuované na ulici. Má celou řadou přezdívek jako je perník, péčko, peří, piko, sníh nebo ice – abychom se zmínili alespoň o těch nejčastějších (seznam slangových názvů).

  • Uživatelka pervitinu v roce 2002 Uživatelka pervitinu v roce 2002
  • Stejná uživatelka o dva a půl roku později Stejná uživatelka o dva a půl roku později

„S pervitinem jsem začala v maturitním ročníku na střední škole. Ještě než skončil první semestr na vysoké škole, stal se pervitin tak závažným problémem, že jsem musela studium ukončit. Vypadala jsem, jako kdybych měla neštovice. To jsem měla z toho, jak jsem celé hodiny stála před zrcadlem a rýpala do sebe. Všechen čas, který jsem měla, jsem věnovala pervitinu nebo jeho shánění.“
– Anne Marie

Pervitin je užíván jednotlivci různého věku, ale většinou je užíván jako „klubová droga“ užívaná na večírcích v nočních klubech nebo na tanečních párty. Jeho nejčastějším slangovým názvem je perník nebo ice.

Jedná se o nebezpečnou a účinnou chemickou látku a podobně, jako je tomu u jiných drog, jde v podstatě o jed, který nejprve působí jako stimulant, pak ale začne systematicky ničit tělo. Je tedy spojen s vážnými zdravotními potížemi zahrnujícími ztrátu paměti, agresivitu, psychotické chování a potenciální poškození srdce a mozku.

Vysoce návykový pervitin spaluje tělesné rezervy a vytváří zničující závislost, kterou lze utišit jedině stále větším množstvím drogy.

Účinek pervitinu je velmi silný a řada uživatelů se zmiňuje o tom, že byli polapeni (stali se závislými) od první chvíle, co ho užili. „Zkusil jsem ho jednou a BUM! Byl jsem závislý,“ říká člověk závislý na pervitinu, který ztratil svou rodinu, přátele, svoji práci muzikanta a skončil na ulici jako bezdomovec.

Z toho plyne, že se jedná o jednu z nejtěžších drogových závislostí – alespoň z hlediska léčení – a řada lidí umírá v její pasti.

« Co je krystalický metamfetamin?

Jak vypadá metamfetamin? »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Pervitin, metamfetamin, perník, péčko, piko, peří, efedrin, amfetamin, účinky pervitinu, historie pervitinu, stimulancia, stimulanty, budivé aminy, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.