přeskočit k navigaci

Historie pervitinu

Pervitin (metamfetaminu) není nová droga. V posledních letech se jeho účinky zesílily, protože techniky výroby pokročily.

Amfetamin byl poprvé vyroben v Německu v roce 1887 a pervitin, účinnější a z hlediska výroby jednodušší látka, byl vyvinut v roce 1919 v Japonsku. Krystalický prášek je rozpustný ve vodě, což z něj dělá perfektního kandidáta na látku podávanou pomocí injekční stříkačky.

K rozšíření užívání pervitinu došlo v průběhu 2. světové války, kdy ho obě strany používaly k udržení bdělosti svých jednotek. Vysoké dávky byly podávány japonským pilotům kamikadze před jejich sebevražednými misemi; a po válce dosáhlo injekční zneužívání pervitinu téměř epidemických rozměrů poté, co japonská veřejnost získala přístup k rezervám určeným pro vojenské účely.

V padesátých letech byl pervitin předepisován jako pomocný prostředek při dietě a jako antidepresivum. Protože byl snadno dostupný, byl užíván vysokoškolskými studenty, řidiči kamionů a atlety jako stimulancium, které nevyžadovalo lékařský předpis. Tím se užívání drogy ještě více rozšířilo.

Tento vývoj se dramaticky změnil v šedesátých letech spolu se zvyšující se dostupností takových forem pervitinu, které byly určené k injekční aplikaci – samozřejmě směrem k ještě většímu užívání drogy. Americká vláda pak látku v sedmdesátých letech prohlásila za ilegální pro většinu účelů. Výrobu a distribuci drogy poté kontrolovaly z větší části americké motorkářské gangy. Většina soudobých uživatelů žila na venkově a nemohla si dovolit mnohem dražší kokain.

V Československu se pervitin nelegálně vyráběl již od poloviny 70. let.

V 90. letech založily mexické zločinecké organizace zabývající se prodejem drog, obrovské laboratoře na území Kalifornie. Zatímco tyto velké laboratoře dokážou vyrobit až 25 kilogramů substance za jediný víkend, lze zaznamenat i rozvoj malých soukromých laboratoří v kuchyních a bytech, kterými si jejich majitelé vysloužili přezdívku „vařiči“. Odsud se droga rozšířila po celých Spojených státech a Evropě – včetně České republiky. Na asijském kontinentě se nejvíc této drogy vyrábí v Thajsku, Myanmaru (dříve Barma) a Číně.

« Stádia pervitinových „zážitků“

Pravda o drogách »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Pervitin, metamfetamin, perník, péčko, piko, peří, efedrin, amfetamin, účinky pervitinu, historie pervitinu, stimulancia, stimulanty, budivé aminy, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.