přeskočit k navigaci

Jak vypadá Ritalin? A další fakta

Ritalin je dodáván ve formě malých pilulek o velikosti aspirinu, na kterých je vyraženo slovo „Ciba“ (název výrobce). 5 miligramové tablety jsou bledě žluté, 10 miligramové tablety jsou bledě zelené a 20 miligramové tablety jsou bílé a bledě žluté.

„Teď jsem si vytvořil takovou toleranci, že pro svůj úlet potřebuji tak dvě až tři 20 miligramové tablety. Jsem si vědom své závislosti. Jsem jako vyždímaný citrón nebo zombie.“
– Alex

Lék je označen jako stimulant (povzbuzující lék) centrálního nervového systému. Přesto i jeho výrobce přiznává na letáčku dodávaném spolu s produktem, že nikdo doopravdy neví, jakým způsobem a nakolik ovlivňuje lidské tělo a sděluje: „Způsob účinku v lidském těle není dosud zcela znám.“

Ti, kdo léky zneužívají, tablety rozdrtí na prášek a šňupou je. Droga je rozpustná ve vodě, takže je snadné vyrobit z ní roztok a ten nitrožilně aplikovat jehlou.

Jak poznamenává Americká protidrogová agentura (DEA): „Farmaceutické produkty získané z legálních distribučních kanálů jsou jedinými zdroji metylfenidátu dostupného pro zneužívání.“ Jinými slovy: každá tableta drogy, která je zneužívána, ať už ve své původní formě nebo rozemletá na prášek či rozpuštěná ve vodě, pochází od výrobce. Nikdo ji nevyrábí na ulici.

« Jak začíná zneužívání Ritalinu

Slangové názvy »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Ritalin, methylphenidate, Concerta, Ciba, stimulant, stimulancia, ADD, ADHD, hyperkinetická porucha, hyperkinetický syndrom, hyperaktivita, porucha pozornosti, Kurt Cobaine, Courtney Love, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.