přeskočit k navigaci

Kde se s ním můžeme setkat?

Bohužel se s Ritalinem a podobnými prostředky zaměřenými na léčbu „hyperaktivity“ můžete setkat téměř všude. Pokud jste studentem střední nebo vysoké školy, je velmi pravděpodobné, že máte jeho hojné dodávky doslova po ruce – díky „dealerům“ (kolegům studentům), ochotným na vás snadno vydělat.

Na některých školách užívá drogy pravidelně až 20 % studentů. Americká protidrogová agentura (DEA) zjistila, že na mnoha školách se vyskytují větší zásoby těchto drog než v nedaleké lékárně.

„Rychle vás ‘dostanou‘ příznaky téměř připomínající předávkování. Všechny pocity se znásobí – člověk je najednou hyperaktivní, nadmíru bdělý, s intenzivními výkyvy nálad. Je to šílené.“
– Jake

Proč je to tak běžné? Pro „kamaráda“ není nic složitého vzít si několik pilulek předepsaných jeho malému bratrovi a „otočit“ je a prodávat po pěti dolarech za kus. Anebo student odhodlaný vydělat, řekne školnímu lékaři, že má „potíže s učením“ a „nemůže se koncentrovat“. Dostane předpis a zásobí se pilulkami pro budoucí použití, zbytek rozdá svým kamarádům.

Zatímco zákon zakazuje neomezenou distribuci těchto silných stimulantů*, zůstává smutnou skutečností, že tyto látky jsou volně dostupné téměř všude. Dětský kokain, jak se jim říká, se prodává jako bonbóny.

* stimulant: droga, která chvilkově dodá energii a zvýší pozornost, ale tento účinek je provázen zvýšením krevního tlaku a zrychlením srdečního tepu a dechu

« Co je Ritalin?

Jak začíná zneužívání Ritalinu »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Ritalin, methylphenidate, Concerta, Ciba, stimulant, stimulancia, ADD, ADHD, hyperkinetická porucha, hyperkinetický syndrom, hyperaktivita, porucha pozornosti, Kurt Cobaine, Courtney Love, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.