přeskočit k navigaci

Nebezpečné účinky stimulantů na lékařský předpis

Tato amfetaminu podobná substance způsobuje v těle stejný typ účinků jako jiné formy metamfetaminů (pervitin), tedy nechuť k jídlu, nespavost, zvýšenou srdeční frekvenci. Zneužívání této drogy ve velkých množstvích, zvláště injekčně nebo šňupáním, vytváří ještě větší tělesnou zátěž. Zatížení srdce může být nakonec osudové.

Připomeňme si případ jednoho dospívajícího – dlouhodobého uživatele Ritalinu – který jednoho dne zkolaboval během jízdy na skateboardu. Zemřel na infarkt.

Injekční aplikace Ritalinu má na tělo ještě větší, zhoubnější vliv. Zatímco je jeho hlavní chemická složka metylfenidát, zcela rozpustná ve vodě, tablety též obsahují drobné částečky nerozpustných přídavků. Když jsou injekčně vpravovány do krevního oběhu, tyto pevné částice ucpávají drobné krevní cévy a způsobují vážné poškození plic a očí.

Kromě fyzického vlivu existuje též řada těžkých emocionálních potíží, způsobených i krátkodobým užíváním této drogy. Halucinace a psychotické chování nejsou u uživatelů ničím neobvyklým.

Vědci z Texasu zjistili, že užívání Ritalinu může souviset se zvýšením rizika vzniku rakoviny. Ve své studii se zmiňují o tom, že každé dvanácté dítě, které bylo „léčeno“ metylfenidátem získalo dědičné vady spojené se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Krátkodobé účinky

Dlouhodobé účinky

« Rozsah zneužívání Ritalinu

Ritalin otevírá dveře
k dalším drogám
»

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Ritalin, methylphenidate, Concerta, Ciba, stimulant, stimulancia, ADD, ADHD, hyperkinetická porucha, hyperkinetický syndrom, hyperaktivita, porucha pozornosti, Kurt Cobaine, Courtney Love, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.