přeskočit k navigaci

Ritalin otevírá dveře k dalším drogám

Studie podporovaná Národním institutem proti zneužívání drog zjistila, že uživatel Ritalinu a podobných drog „vykazuje“ nejvyšší procentní podíl na zneužívání kokainu.

Vzhledem k tomu, že se tolerance (odolnost vůči droze) neustále zvyšuje, zneužívání Ritalinu může konzumenty vést k užívání silnějších drog, aby dosáhli drogového opojení stejné intenzity. Když tyto účinky začnou opadávat, dotyčná osoba může utéct k mnohem silnějším drogám, aby se zbavila nežádoucích stavů, které ji kdysi vedly k užívání drog.

PŘÍBĚH KURTA COBAINA:
Legenda rockové hudby Kurt Cobain začal s Ritalinem ve věku 7 let. Cobainova manželka, Courtney Love věří, že tato droga vedla k jeho pozdějšímu zneužívání silnějších drog. Kurt se v roce 1994 zastřelil vlastní zbraní. Samotné Courtney byl v dětství rovněž předepsán Ritalin. Ona popsala svoji zkušenost jako: „Když jako malé dítě dostáváš tuto drogu, která ti dává ten euforický pocit, co budeš užívat, až dospěješ?“

Samotný Ritalin nevede člověka k jiným drogám: lidé berou drogy, aby se zbavili nechtěných situací nebo pocitů. Po určitou dobu (když je uživatel v drogovém opojení) maskuje droga problém. Jakmile toto opojení pomine, problém, nežádoucí stav nebo situace se vrátí s větší intenzitou než předtím. Uživatel se pak může uchýlit k užívání silnějších drog, protože Ritalin již více „nefunguje“.

Studie 500 studentů provedená v průběhu 25 let zjistila, že ti, kdo užívali Ritalin a podobné typy léků, měli ve svém pozdějším životě větší pravděpodobnost užívání kokainu a dalších stimulantů.

Podle studie z roku 2005 měli dospívající, kteří zneužívali léky na předpis, dvanáctkrát větší pravděpodobnost užívání heroinu, patnáctkrát větší pravděpodobnost užívání extáze a jednadvacetkrát větší pravděpodobnost užívání kokainu než náctiletí, kteří takové drogy na recept nezneužívali.

Běžně rozšířená ospravedlnění
(nespadněte do pasti):

Existuje mnoho ospravedlnění pro užívání této silné drogy. Přikládejte jim takovou pozornost, jakou si zaslouží – jsou to lži!

Nedopusťte, aby vás ostatní, včetně vašich přátel, nalákali do pasti.

« Nebezpečné účinky
stimulantů na lékařský předpis

Ritalin zabíjí »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Ritalin, methylphenidate, Concerta, Ciba, stimulant, stimulancia, ADD, ADHD, hyperkinetická porucha, hyperkinetický syndrom, hyperaktivita, porucha pozornosti, Kurt Cobaine, Courtney Love, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.