přeskočit k navigaci

Ritalin zabíjí

Vysoké dávky Ritalinu mají za následek podobné příznaky jako zneužívání jiných stimulantů včetně křečí a svalových záškubů, paranoie* a pocitů, jako by se pod kůži zavrtávali brouci nebo červi.

Existuje příběh sedmnáctiletého mladíka, který si poté, co si zasportoval, rozdrtil tablety Ritalinu a zůstal nabuzen po několik dní. Následně se dostal se do psychotického stavu a zabil své rodiče a vážně zranil sekyrou své bratry a sestru.

PŘÍBĚH MATTHEWA:
Matthew byl teenager, který užíval Ritalin 7 let. V březnu 2000 náhle zemřel. Ačkoliv neměl srdeční problémy, pitva odhalila zcela jasné známky poškození cév. Jeden z lékařů sdělil jeho rodičům, že srdce zdravého dospělého muže váží přibližně 350 gramů. Matthewovo srdce vážilo 402 gramů. Na jeho úmrtním listu stojí: „Smrt zapříčiněná dlouhodobým užíváním metylfenidátu (Ritalinu).“

Také se stalo, že čtrnáctiletý chlapec, který byl na Ritalinu od svých sedmi let, utloukl k smrti jednoho kluka basebalovou pálkou. Jiný student nechával rodičům dopisy na rozloučenou, pil vodu z louží a štěkal jako pes.

Ritalin může být příčinou agrese, psychózy a srdeční arytmie, která může způsobit smrt.

Zneužívání léků je zločin

Ve Spojených státech je Ritalin předmětem přísných trestů za zneužívání. Trestní sazba za první zločin spojený s distribucí drog (z kterého můžete být obviněni i poté, co jste se s kamarádem podělili o jednu nebo dvě tablety) je 20 let vězení a pokuta sahající až do výše jednoho milionu dolarů.

Pokud následkem tohoto prvního zločinu dojde ke smrti nebo vážnému zranění, je trestní sazba 20 let ve vězení. Pokud je droga aplikována injekčně, jedná se o zločin distribuce drog, na který se vztahují ještě tvrdší trestní sazby.

„Uvědomil jsem si, že můj zájem a následná závislost na Ritalinu mají kořeny v době, kdy jsem užíval Ritalin na předpis. Ze začátku jsem ho bral jen o víkendu, později už každý druhý den.

Začal jsem mít halucinace, že nade mnou přelétávají ptáci, měl jsem pocit, že je se mnou v místnosti ještě někdo jiný i když jsem byl sám, a začal jsem být paranoidní. Můj kamarád měl předepsaný Dexedrin a já ho všechen spotřeboval během jednoho týdne. Pak jsem se vrátil k Ritalinu a pokračoval v užívání.

Z maturitního ročníku si toho moc nepamatuji. Vzpomínám si ale na zdrcující depresi a to, že jsem si tehdy nedokázal uvědomit, proč mi najednou škola jde o tolik hůř. Tak tak jsem odmaturoval a o vysoké škole jsem ani nepřemýšlel.

Na poslední chvíli jsem se ale na místní vysokou školu přece jen přihlásil. Dokázal jsem zůstat čistý asi 17 dní, pak nade mnou touha po opojení zvítězila. Na přednášky jsem chodil ještě asi týden, pak jsem vyletěl.“
– Sam

« Ritalin otevírá dveře
k dalším drogám

Pravda o drogách »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Ritalin, methylphenidate, Concerta, Ciba, stimulant, stimulancia, ADD, ADHD, hyperkinetická porucha, hyperkinetický syndrom, hyperaktivita, porucha pozornosti, Kurt Cobaine, Courtney Love, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.