přeskočit k navigaci

Rozsah zneužívání Ritalinu

Zneužívání léků na předpis jako je Ritalin je na vzestupu.

„Skončil jsem na velkém množství silnějších amfetaminů, které mě velmi rychle odrovnalo a nejsem si jist, jestli bych o ně projevil zájem, kdybych nezačal užívat Ritalin.“
– Andy

V roce 2006 zneužívalo drogy na předpis včetně Ritalinu téměř 7 milionů Američanů– což je více, než kolik zneužívalo kokain, heroin, halucinogeny, extázi a těkavé látky dohromady. V roce 2000 to bylo jen 3,8 milionů – což činí 80 % nárůst během pouhých šesti let.

V roce 2007 uvedlo 3,8 % maturantů v USA, že užili Ritalin bez předpisu alespoň jednou během posledního roku.

V nárůstu zneužívání této drogy hraje důležitou roli fakt, že lékaři Ritalin a jiné stimulanty předepisují čím dál častěji.

V roce 2004 vyhledalo lékařskou pohotovost v USA 13 krát více závislých na Ritalinu než v roce 1990.

Ve Spojených státech se počet receptů na stimulanty zvýšil přímo raketově ze zhruba 5 milionů v roce 1995 na téměř 35 milionů v roce 2007.

V roce 2004 byl metylfenidát (Ritalin) spojován s odhadovanými 3601 případy, které vyžadovaly ošetření na pohotovostním oddělení. V roce 1990 to bylo jen 271 případů.

S Ritalinem je v USA od roku 1990 do roku 2000 spojováno 186 úmrtí. Riziko je největší u těch, kdo užívají velká množství drogy šňupáním.

Od roku 1995 je Ritalin na prvním místě seznamu „nejčastěji kradených léků“ Americké protidrogové agentury (DEA).

« Kokain chudých

Nebezpečné účinky
stimulantů na lékařský předpis
»

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Ritalin, methylphenidate, Concerta, Ciba, stimulant, stimulancia, ADD, ADHD, hyperkinetická porucha, hyperkinetický syndrom, hyperaktivita, porucha pozornosti, Kurt Cobaine, Courtney Love, prevence, drogy a jejich následky

Podmínky použití a ochranné známky

Podmínky použití a informace k ochranným známkám © 2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu. Všechna práva vyhrazena.

Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením.

Výhradním vlastníkem materiálů na webu www.drogy.cz je občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu (IČ: 266 03 772) se svolením autora materiálů, tedy Foundation for a Drug-Free World.

Občanskému sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu náleží veškerá autorská práva k celému obsahu, který je umístěn na www.drogy.cz, a to včetně textů, videí, designu stránek, grafiky, veškerých vyobrazení na těchto stránkách, jakož i k výběru a způsobu uspořádání souborů obsažených na těchto stránkách.

Občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu uděluje právo návštěvníkům a uživatelům využívat texty, soubory a videa poskytnutých ke stažení na tomto webu k osobním účelům nebo za účelem poskytování vzdělání. Přitom vzdělání musí být poskytováno výhradně zdarma a nesmí být dotčeno právo jiných autorů nebo osob.

Kopírování a přebírání částí nebo ucelených informací z webu www.drogy.cz je povoleno pouze za podmínky, že se jedná o nekomerční záležitost a bude uveden zdroj informace: „Publikováno na webu www.drogy.cz“.